Status prawny ucznia określają przepisy międzynarodowe, państwowe i szkolne; są to: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Konwencja o Prawach Dziecka oraz statuty placówek oświatowych. Dokumenty te ustanawiają prawa, uprawnienia, korzyści, ale także obowiązki ucznia wynikające z pełnionej przez niego roli społecznej. Przypomnijmy, że podstawowe prawa i wolności człowieka, a więc i ucznia, obejmują

  1. Prawa i wolności osobiste do życia, tożsamości narodowej, swobody myśli, sumienia, wyznania, wyrażania własnych poglądów, do życia bez przemocy psychicznej i fizycznej,
  2. Prawa socjalne do pracy, do ochrony zdrowia, wypoczynku i czasu wolnego
  3. Prawa kulturalne do korzystania z dóbr kultury, do informacji,
  4. Prawa polityczne do stowarzyszania się i pokojowych zgromadzeń.

Uczeń korzysta ze szczególnych uprawnień, które powinna mu zagwarantować szkoła; są to:

  1. Prawo do znajomości swoich praw; każdy uczeń ma prawo do wiedzy o należnych mu prawach i procedurach, jakie mu przysługują w razie ich naruszenia.
  2. Prawo do swobody wyrażania swoich myśli i przekonań, także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób.
  3. Prawo do rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań; uczeń zdolny, po spełnieniu określonych warunków, ma prawo do indywidualnego toku lub programu nauki.
  4. Prawo do wyrażania własnych opinii i poglądów; uczeń ma prawo do swobodnej wypowiedzi. Zawiera ono swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania wszelkich informacji w dowolnej formie.
  5. Prawo do ochrony prywatności życia rodzinnego i tajemnicy korespondencji; oznacza to, że wszelkie informacje, będące w dyspozycji wychowawcy i innych nauczycieli na temat życia prywatnego ucznia, nie mogą być rozpowszechniane. Czytanie bądź publiczne odczytywanie listu ucznia bez jego zgody jest naruszeniem tajemnicy korespondencji.
  6. Prawo do życia bez przemocy fizycznej i psychicznej mówi, że każdy uczeń ma prawo do poszanowania jego godności. Wszelkie kary, jakie stosuje się w szkole, muszą być zapisane w statucie szkoły i nie mogą naruszać jego nietykalności i godności osobistej.
  7. Prawo do informacji to prawo ucznia do jawnej i umotywowanej oceny, a także do wiedzy o zasadach oceniania i klasyfikowania, jak również o możliwościach odwołania się od ustalonego stopnia.
  8. Prawo do ochrony zdrowia; uczeń może domagać się stworzenia higienicznych warunków nauki, a także zapewnienia bezpieczeństwa na terenie placówki, do której uczęszcza.
  9. Prawo do nauki określa naukę w szkołach publicznych jako nieodpłatną, istnieje zaś możliwość wyboru dowolnej szkoły niepublicznej.
  10. Prawo do otrzymania pomocy materialnej; każdy uczeń, będąc w trudnej sytuacji materialnej, ma prawo do otrzymania pomocy w postaci stypendium, zasiłku losowego, posiłku, zakwaterowania w internacie itp.
  11. Prawo zrzeszania się daje możliwość przynależności do organizacji i stowarzyszeń działających na terenie szkoły, a także poza placówką w przypadku ucznia niepełnoletniego o przynależności decydują rodzice.
  12. Prawo do odwołania się od decyzji wychowawcy, nauczyciela, rady pedagogicznej i dyrektora oznacza, że każdy ma prawo składać wszelkie petycje, wnioski i skargi w interesie własnym, jak i innych osób.
  13. Prawo do ochrony swojej własności; każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego własnego mienia.