- Szczegóły
W dniach 24-25 października uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do rejonu Górnego Śląska, zorganizowanej głównie ze środków ministerialnego programu „Podróże z klasą”.
Pierwszy dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli wizytą w zabytkowej kopalni srebra – jednej z najnowszych polskich atrakcji turystycznych wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacer podziemną trasą turystyczną i zwiedzanie multimedialnego muzeum to okazja do bliższego poznania trudnej, górniczej pracy tarnogórskich „Gwarków”. Dopełnieniem całości i największym przeżyciem był spływ łodziami po podziemnej rzece.
Kolejną atrakcją dla uczniów było zwiedzanie Śląskiego Parku Nauki, które podzielone było na dwie części. Pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora wędrówka po aktualnym niebie w sali planetarium, zakończona projekcją „Słońce- nasza dzienna gwiazda”. Druga część to zwiedzanie multimedialnej Ekspozycji Astronomicznej, między innymi jednego z największych w Polsce zegarów słonecznych, spacer wśród gwiazd w okularach 3D oraz obejrzenie ekspozycji stałych dotyczących Astronomii.
Drugiego dnia uczniowie wybrali się na spacer w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Zwiedzanie skansenu pozwoliło przenieść się w przeszłość nawet do XVIII wieku, dzięki obejrzeniu różnorodnych zabytkowych budowli np. kościoła św. Józefa Robotnika, zagród chłopskich, spichlerzy.
I wreszcie nadszedł czas relaksu na miarę XXI wieku – centrum gier Pixel XL w Katowicach. Dzięki interaktywnym matom, nasi zawodnicy stali się częścią rozgrywki, która toczyła się na podłodze, gdyż musieli poruszać się po podświetlanych na różne kolory kaflach. Dobra zabawa sprawdzała refleks, spryt i zwinność naszych uczniów, pobudzała pamięć i skłaniała do współpracy.
Ostatnią atrakcją było zwiedzanie zabytkowej kopalni węgla kamiennego "Guido" w Zabrzu. Nasi uczniowie zjechali oryginalną windą górniczą na głębokość 320 metrów, gdzie poznali bardzo trudne warunki pracy górników, podziwiali podziemne wyrobiska z czasów prowadzenia eksploatacji oraz pracujące maszyny górnicze. Ta podziemna przygoda zakończyła się przejazdem podwieszaną kolejką elektryczną.
Uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń i niesamowitych przeżyć, bezpiecznie powrócili do swoich domów.
- Szczegóły
W dniach 17 – 18 października 2024 roku uczniowie klas młodszych wzięli udział w dwudniowej wycieczce zorganizowanej głównie ze środków ministerialnego programu „Podróże z klasą”. Była to niezwykła przygoda, pełna emocji i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie klas I, II i III po raz pierwszy w historii szkoły wzięli udział w wycieczce z noclegiem. Dwa dni pełne atrakcji zapewniły dzieciom świetną zabawę, nowe doświadczenia i pogłębianie wiedzy o Polsce.
Pierwszego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić Świętokrzyski Park Legend, gdzie w 11 multimedialnych salach oglądali legendy o tematyce regionalnej. Kolejnym punktem programu był seans w kinie 5D – oglądając film mogliśmy poczuć realistyczne efekty specjalne: ruch, wiatr i wibracje. Wspaniałą przygodą był wirtualny lot na miotle VR. Wszyscy mieli okazję poczuć się jak bohaterowie legend i podziwiać świętokrzyskie krajobrazy z lotu ptaka.
Po obiedzie kontynuowaliśmy zwiedzanie: przeszliśmy Drogą Królewską na Święty Krzyż gdzie znajdują się relikwie Krzyża Świętego, odwiedziliśmy muzeum misyjne - tutaj podziwialiśmy kulturę innych krajów i poznawaliśmy działalność misjonarzy. Podczas spaceru podziwialiśmy również malownicze gołoborza – skalne rumowiska charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich.
Złożyliśmy wizytę w Muzeum Przyrodniczym prezentującym florę i faunę parku narodowego. W godzinach wieczornych udaliśmy się na miejsce zakwaterowania, gdzie zjedliśmy kolację i poszliśmy spać.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od wizyty w Oceanice w miejscowości Chrusty, tutaj mogliśmy podziwiać egzotyczne gatunki morskie z całego świata. Następnie przejechaliśmy do Kielc, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Zabawy i Zabawek odkrywając bogaty świat dawnych i współczesnych zabawek. Po obiedzie uczniowie udali się do Jaskini Raj, jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce.
Wycieczka zakończyła się bezpiecznym powrotem do domu, a dzieci wróciły pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Cała wycieczka była niezapomnianą przygodą, pełną ciekawych miejsc i niezwykłych przeżyć, które uczniowie z pewnością będą długo wspominać.
- Szczegóły
Dwudniowa wycieczka zrealizowana w ramach programu MEN „Podróże z klasą”.
W dniach 18-19 września 2024 roku uczniowie klasy 4, 5 i 6 uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego, Krakowa i Wieliczki. Wyjazd ten był dofinansowany z funduszy MEN.
Pierwszego dnia, spacerując Doliną Prądnika, uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać piękno Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie zachwycali się dziełami natury, która stworzyła min. Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską czy liczne jaskinie. W jednej z nich – Jaskini Nietoperzowej, na własne oczy podziwiali efekty zjawisk krasowych i z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika o obecnych i dawnych mieszkańcach jaskini. Równie interesującym okazało się zwiedzanie zamku na Pieskowej Skale oraz wysłuchanie historii i legend dotyczących tego miejsca.
Uwieńczeniem tak bogatego w przeżycia dnia, była wizyta w Muzeum Przyrodniczym, ukazującym przyrodę Ojcowskiego Parku Narodowego.
Drugi dzień zaczął się „ po królewsku” czyli wizytą na Wawelu. Zanim jednak uczniowie dotarli na Wzgórze Wawelskie – obowiązkowo fotka z ziejącym smokiem. W katedrze wawelskiej spotkanie z historią: Groby Królewskie, wejście na wieżę Dzwonu Zygmunta, „Krypty Prezydenckie”, dziedziniec zamkowy i wiele innych atrakcji, które bardzo interesująco przybliżał nam pan przewodnik.
Po Wawelu przyszła pora na zwiedzanie miasta. Tu uczestnicy wycieczki mogli podziwiać zabytkowe kamienice i uliczki, Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice. Nie zabrakło również Kościoła Mariackiego, gdzie atrakcyjności dodała możliwość oglądania otwarcia głównego ołtarza – dzieła wspaniałego artysty Wita Stwosza oraz wysłuchanie hejnału z wieży kościoła.
Po tak bogatym programie przedpołudniowym, uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja – zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Zachwytom nie było końca. Zabytek wpisany na listę Świtowego Dziedzictwa Kultury UNESCO bardzo podobał się wszystkim. Uczestnicy wycieczki pełni wrażeń i odrobinę zmęczeni w godzinach wieczornych powitali Wierzchowiska.